Stolica: Edynburg
Powierzchnia: 78 782 km²
Populacja: 5,454 miliona
Języki urzędowe: Angielski, Język Scots, Szkocki gaelicki
Głowa państwa: Król Karol III
Kilka słów o kraju
Szkocja to kraj stanowiący część Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. W przeszłości była niezależnym królestwem. Obejmuje północną część wyspy Wielkiej Brytanii. Stolicą Szkocji jest Edynburg, natomiast największym miastem Glasgow. Szkoci charakteryzują się optymizmem, lekkomyślnością i są weseli. Wykazuję też ponadprzeciętny upór oraz wytrwałość. Dudy, kilt i whisky to najbardziej znane produkty szkockiej kultury. Choć dudy pochodzą z Azji Mniejszej, to mają jednak w kulturze Szkocji szczególne znaczenie i kojarzone są właśnie z nią. Kilt jako „męska spódnica” znany był już w czasach podbojów rzymskich na Wyspach Brytyjskich. Szkocja jest obok Irlandii centrum przemysłu whisky. Ważnym elementem gospodarki jest rybołówstwo i wydobycie ropy naftowej z dna Morza Północnego. Siedzibą wielu kompanii naftowych jest Aberdeen. Szkocja posiada własne banknoty i monety – funty szkockie. Obowiązującą walutą jest funt szterling. Funtami szkockimi płacić można na terenie całej Wielkiej Brytanii. Szkockie tradycje są często związane z konkretnym miejscem. Dwie najbardziej znane szkockie tradycje to The Gathering i The Sheep-Shearing Festival. The Gathering jest festiwalem zimowym, odbywającym się w lutym lub marcu. Jest to święto łączenia się społeczności, podczas którego odbywają się koncerty i pokazy sztucznych ogni. The Sheep-Shearing Festival jest natomiast festiwalem letnim, często świętującym zbiory.
Ciekawostki o Szkocji
– W Szkocji znajduje się aż 2000 zamków.
– Szkotom zawdzięcza się między innymi takie wynalazki jak telewizor, telefon czy opony.
– Jednym z najpopularniejszych dań w tym kraju jest haggis, przyrządzane na bazie sera owczego, podrobów oraz rzepy.
– Na terenie kraju znajduje się ponad 30 tysięcy jezior.
– Szkocja jest ojczyzną ciastek delicje.
– W 2017 roku Szkocja została uznana za najpiękniejszy kraj na świecie.
Najciekawsze miejsca do odwiedzenia
Piłka nożna w Szkocji
Piłka nożna jest najpopularniejszym sportem w Szkocji. Szkockie kluby zdobyły jeden Puchar Europy oraz dwa Puchary Zdobywców Pucharów. Gra znana jako „football” była rozgrywana w Szkocji już w XV wieku. Została zabroniona przez ustawę o piłce nożnej z 1424 roku. Mimo, że to prawo było nieużywane (pierwszy klub został założony w 1867 roku), to zostało uchylone dopiero w 1906. W sezonie 1975/76 po raz pierwszy wystartowały rozgrywki w Scottish Football League Premier Division. W sezonie 1998/99 liga zmieniła nazwę na Scottish Premier League. W pierwszym sezonie Dumbarton i Rangers skończyli z taką samą liczbą punktów i oba kluby zostały mistrzami. Od wielu lat liga dominowana jest prze dwa kluby – Celtic i Rangers. Ostatnim innym zespołem, który zdobył mistrza, było Aberdeen w sezonie 1984/1985. Najwięcej mistrzostw Szkocji ma zespół Rangers, a za nimi jest Celtic. Różni ich jeden tytuł.
1. Rangers (55 mistrzostw)
2. Celtic (54 mistrzostwa)
3. Aberdeen (4 mistrzostwa)
Jak mocna jest reprezentacja?
Szkoci po raz drugi z rzędu awansowali na Mistrzostwa Europy. Będą chcieli powalczyć o pierwszy w historii awans do fazy pucharowej. Zadanie nie będzie jednak łatwe. Forma kadry prowadzonej przez Steve’a Clarke’a w ostatnich miesiącach spadła. A grupa trafiła jej się niełatwa – szkoccy piłkarze zmierzą się z gospodarzami turnieju, czyli Niemcami, nieobliczalnymi Węgrami oraz Szwajcarią.
Szkocja na Mistrzostwa Europy awansowała z drugiego miejsca w grupie eliminacyjnej. Poradzili sobie w niej całkiem nieźle – zwyciężyli 5 razy, zremisowali 2 razy i przegrali tylko jeden mecz. Całą kampanię kwalifikacyjną trzeba podzielić na dwie części – pierwsze mecze i rewanże. W pierwszych spotkaniach zdobyli komplet punktów, pokonując nawet Hiszpanów. W rewanżach wygrali tylko raz i to w dodatku z Cyprem. Zespół obecnie jest bez formy. Ostatnie mecze nie są dobrym prognostykiem przed zbliżającym się Euro, na którym będą grali z bardzo dobrymi zespołami w grupie: wygrali w sparingach przedturniejowych z Gibraltarem 2:0 i zremisowali z reprezentacją Finlandii 2:2.
Jedną z największych bolączek drużyny jest brak bramkostrzelnego atakującego. Najwięcej bramek w eliminacjach (7) miał Scott McTominay, czyli nominalny środkowy pomocnik. Obrona to też duży problem The Tartan Army. W marcu przegrali 0:4 z Holandią, a jeden z ważniejszych piłkarzy, Nathan Patterson nie zagra w Niemczech z powodu kontuzji. Siłą drużyny Steve’a Clarke’a jest umiejętność odpowiedniego pressingu. Zespół potrafi szybko przenieść grę pod pole karne rywala. Do akcji ofensywnych piłkarzy często podłączają się środkowi pomocnicy.
Szkoci raczej nie powinni mieć wielkich oczekiwań co do możliwego do osiągnięcia wyniku na turnieju. W grupie z Niemcami, Szwajcarią i Węgrami w żadnym ze starć nie są faworytem, a na samym mitycznym „charakterze” daleko zajechać się nie da. Niespodzianki są jednak na każdym turnieju, może tutaj właśnie oni namieszają.
Kluczowy zawodnik kadry – Andrew Robertson
Robertson to gwiazda i kapitan reprezentacji Szkocji. W kadrze rozegrał 69 meczów (najwięcej spośród wszystkich piłkarzy aktualnej reprezentacji Szkocji) i strzelił trzy gole. W Liverpoolu nadal jest podstawowym lewym obrońcą, choć ze względu na kontuzje nie gra już tak regularnie jak przed laty. 30-latek jest ofensywnie usposobionym defensorem. Często podłącza się do akcji ofensywnych i potrafi celnie wrzucić piłkę na głowę partnera z zespołu. Statystyki zresztą mówią same za siebie – w niespełna 300 meczach dla LFC asystował aż 65 razy, co jak na obrońcą jest naprawdę dobrym wynikiem.
Ważny będzie również Scott McTominay. W reprezentacji zagrał 41 meczów i zdobył 8 bramek, z czego 7 z nich zdobył w eliminacjach do Euro. W sezonie 2023/2024 w Premier League zagrał 32 mecze i strzelił również 7 goli.
Ciekawostki o reprezentacji
Przydomek reprezentacji – Armia Tartanów
Najlepszy wynik na Euro – Faza grupowa
Ranking FIFA – 39 miejsce
Najwięcej meczów – Kenny Dalglish (102)
Spotkania w fazie grupowej Mistrzostw Europy 2024
14.06, 21:00 vs Niemcy
19.06, 21:00 vs Szwajcaria
23.06, 21:00 vs Węgry